Kategorie
język

Angielski i jego akcenty z całego świata – jak ważne jest ich słuchanie i zrozumienie

Cześć!
Studiując filologię angielską, z założenia byliśmy uczeni angielskiego w wersji brytyjskiej. Wtedy nie przywiązywałam wagi do tego, z jakim akcentem będę w stanie się porozumiewać, bo przecież angielski to i tak język międzynarodowy, poza tym pozostali studenci, z którymi miałam wtedy do czynienia, byli Polakami i naturalne było, że wszyscy będą mówić podobnie (no może z wyjątkami do perfekcji ćwiczącymi Received Pronunciation;)). 
W trakcie studiów nie miałam wielu okazji do porozumiewania się z obcokrajowcami. Pierwszym doświadczeniem, które zaskoczyło mnie w kwestii rozumienia języka był mój wyjazd do Dublina, gdzie jechałam z przekonaniem, że świetnie znam i rozumiem angielski, rzeczywistość okazała się inna. Musiało minąć trochę czasu nim “przestawiłam się” na irlandzką wersję angielskiego.

Photo by rawpixel.com from Pexels
Kolejnym doświadczeniem, które uświadomiło mi jak ważna jest nauka angielskiego uwzględniająca  różne akcenty, były studia magisterskie na kierunku International Business. Na roku były osoby z całego świata – Chin, Turcji, Indii, Niemiec czy Rumunii. W trakcie zajęć i przygotowywania wspólnych projektów nauczyłam się rozpoznawać obce akcenty, co okazało się być kluczową umiejętnością w mojej przyszłej pracy. 
Co dało mi wykorzystywanie angielskiego w międzynarodowym środowisku? Głównie poczucie, że wcale nie musimy perfekcyjnie znać gramatyki czy używać oryginalnej brytyjskiej wymowy, w pewnych momentach okazywało się wręcz, że angielski, którym mówię, jest za trudny dla Hindusa czy Chińczyka i musiałam upraszczać struktury zdań. Z drugiej jednak strony, kiedy Amerykanin pyta, z której części Stanów jestem to mam dużą satysfakcję 🙂 
Podsumowując, świat jest tyglem narodowościowym i kulturowym, w każdej chwili możemy poznać osoby z różnych zakątków świata i fajnie byłoby je rozumieć 😉 Dlatego na podstawie moich doświadczeń chciałabym was gorąco zachęcić do osłuchiwania się z angielskim w najróżniejszych wersjach. Na pewno taka umiejętność przyda się wam w pracy, szkole, czy w trakcie rozmów z partnerami biznesowymi.

A jakie są wasze doświadczenia?

Pozdrawiam,

Paulina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *