Kategorie
ETYKIETA

8 najlepszych tematów na small talk (część I)

Czym właściwie jest “small talk”? Small talk to krótka rozmowa, niezobowiązująca pogawędka będąca wstępem do rozmowy właściwej. Każdy z nas na co dzień spotyka się z ludźmi w pracy, w sklepie, w urzędzie. Często widzimy się z kimś krótką chwilę – w windzie, czy przy ekspresie do kawy, o czym wtedy porozmawiać? Small talk to nie tylko sztuka nawiązywania czy prowadzenia rozmowy, ale także umiejętność nie przekraczania bariery prywatności, która może zostać uznana przez naszego rozmówcę za niestosowną, na co należy uważać zwłaszcza w sytuacjach biznesowych. Poniżej przedstawiam wam tematy oraz kilka powiązanych z nimi pytań, które pomogą wam nawiązać lub poprowadzić tytułowy “small talk”.
Photo by rawpixel.com from Pexels
1. Pogoda
Rozmowy o pogodzie to klasyk. Aura w Polsce jest tak zmienna, że z łatwością można ją skomentować. W dodatku jest to bezpieczny temat, który nie dotyka nikogo personalnie i nie wzbudza kontrowersji. No może z  wyjątkiem Wielkanocy w grudniu lub bałwanów w kwietniu 😉
 • “Lovely day, don’t you think?” – “Piękny mamy dzień, nie sądzisz?”
 • “Looks like rain is in the forecast.” – “Prognozy przewidują, że będzie padać.”
 • “It looks like it’s going to snow.” – “Wyglada na to, że będzie padał śnieg.”
2. Praca
Kolejnym wdzięcznym tematem do rozmowy jest praca. Możemy zapytać czym dokładnie zajmuje się nasz rozmówca, czy lubi swoją pracę lub po prostu gdzie pracuje. Small talk potraktuj jako okazję by dowiedzieć się więcej o drugiej osobie, ale w taki sposób by dla obu stron była to przyjemność. Kilka przykładów pytań:
 • “How long have you worked as a (insert job title)?” – “Od jak dawna pracujesz jako (stanowisko)?”
 • “Do you like your job?”- “Czy lubisz swoją pracę?”
 • “What was your first job?” – “Jaka była Twoja pierwsza praca?”
3. Kultura i rozrywka
Warto być na bieżąco z repertuarem kinowym i/lub teatralnym. Kultura, sztuka, rozrywka to bardzo dobre, neutralne tematy na pierwszą rozmowę. Możemy zapytać:
 • “Have you seen any interesting film recently?” – “Czy widziałeś ostatni jakiś ciekawy film?”
 • “Are you reading any good books right now? I’d love some recommendations.” – “Czy czytasz obecnie jakieś dobre książki? Chętnie posłucham rekomendacji.”
 • “Is there anyone interesting that you have started following on Instagram lately?” – “Czy zacząłeś ostatnio obserwować na Instagramie kogoś interesującego?”
4. Sport
Wydarzenia sportowe, mecze, turnieje, ulubione drużyny również są świetnym źródłem tematów do nieformalnej pogawędki. A jeśli nie lubisz sportu to zawsze możesz skomentować przystojnych piłkarzy czy piękne tenisistki 😉
 • “Did you see last Juventus match?” – “Czy widziałeś osttani mecz Juventusu?”
 • “Which team do you support in Champions League?” – “Komu kibicujesz w Lidze Mistrzów?”
 • “Do you play any sports?” – “Czy uprawiasz jakiś sport?”

Temat pogawędek jest dość obszerny, dlatego postanowiłam podzielić go na dwie części.
Na ciąg dalszy artykułu zapraszam was za tydzień!

Pozdrawiam,

Paulina

Subscribe to our newsletter!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *